The 26th PARADISE 5K
Distance: 5K (3.1 Miles)
May 1, 2014
Christiansted, St. Croix, Virgin Islands USA
Organized by: The Virgin Islands Pace Runners
Sanctioned by: The Virgin Islands Track and Field Federation

paradise 5k start 2014

Two top long distance runners in the V.I. took on a small field of runners at the Buccaneer Resort on Thursday afternoon in the 26th running of the Paradise 5K Road Race.  Juan Robles, currently the V.I. Half-Marathon Champion and Billy Bohlke multiple winner of this race and V.I. National Record holder for distances 1500m to 5K went through the first mile in 5:39 as they headed for the hilly part of the course.  Robles would prevail and pull away to finish first overall in 18:02; Bohlke was second in 19:04.  Both are meeting again in the longer race on Sunday as they will be on relay teams in the Ironman 70.3 St. Croix Triathlon.  Triathlete Josh Flanagan of Sandridge, Michigan was third in the race in 20:28; Randall Nielsen of St. Croix was fourth in 21:01 and Steve Horness of St. Croix was fifth in 21:16.

              Lisa Christiansen of Cedar Rapids, Iowa was the first place female in the race, her time was 24:42; Laura Wilkins of Greensboro, North Carolina was second in 26:14; Whitney Withington of Cambridge, Massachusetts was third in 26:42; Mary Houbolt of Plymouth, Massachusetts was fourth in 28:48 and Sanni Craft of St. Croix was fifth in 29:12.

The 26th PARADISE 5K
Distance: 5K (3.1 Miles)
May 1, 2014
Christiansted, St. Croix, Virgin Islands USA
Organized by: The Virgin Islands Pace Runners
Sanctioned by: The Virgin Islands Track and Field Federation

Place Name Age Sex City State Club Time Pace
1 JUAN Robles 24 M St. Croix, VI 18:02 5:49
2 BILLY Bohlke 35 M St. Croix, VI 19:04 6:09
3 JOSH Flanagan 34 M Sandridge, MI 20:28 6:36
4 RANDALL Nielsen 46 M St.Croix, VI 21:01 6:46
5 STEVE Horness 50 M St. Croix, VI 21:16 6:51
6 LISA Christiansen 33 F Cedar Rapids, IA 24:42 7:57
7 DAVE Ragsdale 59 M West Palm Beach, FL 26:07 8:25
8 C.C. Wilkins 50 M Goldsboro, NC 26:13 8:27
9 LAURA Wilkins 36 F Goldsboro, NC 26:14 8:27
10 WHITNEY Withington 28 F Cambridge, MA 26:42 8:36
11 P.T. Withington 61 M 27:19 8:48
12 MARY Houbolt 63 F Plymouth, MA 28:48 9:17
13 SANNI Craft 34 F St. Croix, VI 29:12 9:24
14 HENSON Greene 19 M St. Croix, VI 29:40 9:33
15 TRAVIS Holloway 34 M St. Croix, VI 30:58 9:59
16 TROY Holloway 50 M St. Croix, VI 31:02 10:00
17 WIN Thomas 65 M Crittenden VT 31:05 10:01
18 CHANTELLE Quiniones 28 F St. Croix, VI 33:55 10:55
19 CYNTHIA Whitehurst 59 F St. Croix, VI 34:30 11:07
20 PATRICIA Short 50 F St. Croix, VI 34:41 11:10
21 GIGI Cotton 25 F St.Croix, VI 35:09 11:19
22 HUNTER Cuchiaro 25 M Colorado Springs, CO 35:09 11:19
23 EDWINA Robinson 34 F St.Croix, VI 36:07 11:38
24 RAY Lutz 60 M St. Croix, VI 38:26 12:23
25 PAMELA Colbert 56 F St. Croix, VI 47:21 15:15

 

The 25th Running of
The Paradise 5K...

              2/5/2013--St. Croix, Virgin Islands--Most of the runners in the 25th Paradise 5K were in their final preparation for the triathlon on Sunday.  They got an idea of what the run is like because the Paradise 5K is on the actual triathlon course and the most challenging part of it which takes place in the award winning Buccaneer Resort.

            Jason Snow a local runner, took first place in the sunset race with a time of 20:10; Eligah DeIrish of Freewill Baptist School in St. Croix took second in 21:22; 57 year-old Barry Siff of Boulder, Colorado was third 21:34, he was the top master finisher; Malik DeIrish of FWBS was fourth in 21:54 and David Painter of Bar Harbor, ME was fifth in 22:51.

Kate Sequla of Milford, MI was top female finisher with a time of 23:23; Teresa Nelson of Seattle, WA was second in 23:50; Lisa Christensen of Cedar Rapids, IA was third in 24:28; MAI Libach Hansen of Denmark was fourth in 24:39;  LAURA Wilkins of Goldsboro, NC was fifth in 25:52. Laurie Brenner 57, of Pittsfield, MA was the top master female finisher in 26:15. 

Notes:

1] Awards were presented by V.I. Olympic Marathon runners  Ana Gutierrez and Dr. Marlon Williams, George Jules multiple winner of the Paradise 5K led the race on bike

2] The Paradise 5K has its origin with the Americas Paradise Triathlon and initially started at South Gate and finished in Christiansted and offered local and visiting athletes participating in the triathlon the opportunity to run on part of the triathlon run course.  The race shifted to the Buccaneer in later years which is also part of the run
course for the triathlon.

3] The Paradise 5K is organized by The Virgin Islands Pace Runners

For information logon to: http://virginislandspace.org email: wallacewilliams@msn.com

Call: 340-643-2557

The next event on the V.I.Pace Runners calendar is The 15th Annual Children Run Christiansted on Friday May 3.  Registration starts at 5pm at Tyme Square.  The race starts at 6pm


Jason Snow, St. Croix warms-down following his first Paradise 5K Win on Thursday…V.I.Pace Runners Photo

 FULL RESULTS 

The 25th Paradise 5K
The Buccaneer Resort
St. Croix, Virgin Islands USA
Organized by The Virgin Islands Pace Runners
May 2,2013

********** AWARDS LIST FOR 5K RACE **************

 

********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
Place:  Name:           Age:  Club/School/Other   Time

 

1

KATE Sequla

22

Milford, MI

   

23:23

2

Teresa Nelson

36

Seattle, WA

   

23:50

3

MOLLY Ragsdale

50

West Palm Beach FL

   

24:26

4

LISA Christensen

32

Cedar Rapids, IA

   

24:28

5

MAI Libach Hansen

30

Denmark

   

24:39

6

LAURA Wilkins

35

Goldsboro, NC

   

25:52

7

LAURIE Brenner

57

Pittsfield, MA

   

26:15

8

AMY Avila

38

PASADENA, CA

   

26:41

9

MARY Dudzik

50

Bar Harbor, ME

   

27:19

10

EDIE Heideman

62

Palo Alto, CA

   

29:08

11

LOUISE Stapleton

48

St. Croix, VI

   

29:49

12

LYNOA Neuman

63

LOS ANGLES, CA

   

30:56

13

NICOLE Groller

40

Altadena, CA

   

33:44

14

CYNTHIA Whitehurst

58

St.Croix, VI

   

34:20

15

DEBBIE Guilford

50

St.Croix, VI

   

35:54

16

SHARI Wiltshire

28

St.Croix, VI

   

40:08

********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********

 

1

MOLLY Ragsdale

50

West Palm Beach FL

   

24:26

 

********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********

 

1

BARRY Siff

57

Boulder, CO

   

21:34

 

FEMALE AGE GROUP: 1 - 13

 

 

MALE AGE GROUP: 1 - 13

 

1

8

JEREMIAH Parish

12

St. Croix, VI

 

23:12

2

30

ALEXNDER Erdon

13

St. Croix, VI

 

30:53

 

FEMALE AGE GROUP: 14 - 19

 

 

MALE AGE GROUP: 14 - 19

 

1

2

ELIGAH DEIRISH

14

ST. CROIX, VI

 

21:22

2

4

MALIK DEIRISH

16

St. Croix, VI

 

21:54

3

7

AKELAM Romain

18

St. Croix, VI

 

23:00

 

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

 

1

9

KATE Sequla

22

Milford, MI

 

23:23

2

38

SHARI Wiltshire

28

St.Croix, VI

 

40:08

 

MALE AGE GROUP: 20 - 29

 

 

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

 

1

12

Teresa Nelson

36

Seattle, WA

 

23:50

2

16

LISA Christensen

32

Cedar Rapids, IA

 

24:28

3

17

MAI Libach Hansen

30

Denmark

 

24:39

4

19

LAURA Wilkins

35

Goldsboro, NC

 

25:52

5

21

AMY Avila

38

PASADENA, CA

 

26:41

 

MALE AGE GROUP: 30 - 39

 

1

1

JASON Snow

38

St. Croix, VI

 

20:10

2

10

RYAN Rau

32

Brighton, MI

 

23:24

3

11

JAIME Avila

30

Pasadena, CA

 

23:37

4

18

TREVOR Goller

37

Alladena, CA

 

25:29

5

26

MATT W

34

Ann Arbor, MI

 

27:40

 

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

 

1

28

LOUISE Stapleton

48

St. Croix, VI

 

29:49

2

33

NICOLE Groller

40

Altadena, CA

 

33:44

 

MALE AGE GROUP: 40 - 49

 

1

24

CC Wilkins

49

Goldsboro, NC

 

27:22

 

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

 

1

15

MOLLY Ragsdale

50

West Palm Beach FL

 

24:26

2

20

LAURIE Brenner

57

Pittsfield, MA

 

26:15

3

23

MARY Dudzik

50

Bar Harbor, ME

 

27:19

4

34

CYNTHIA Whitehurst

58

St.Croix, VI

 

34:20

5

35

DEBBIE Guilford

50

St.Croix, VI

 

35:54

 

MALE AGE GROUP: 50 - 59

 

1

3

BARRY Siff

57

Boulder, CO

 

21:34

2

5

DAVID Painter

51

Bar Harbor, ME

 

22:51

3

6

WILLIAM Truax

59

Glendale, CA

 

22:56

4

13

GREG Dale

56

Pasadena, CA

 

23:58

5

14

DAVE Ragsdale

57

West Palm Beach,FL

 

24:21

 

FEMALE AGE GROUP: 60 - 99

 

1

27

EDIE Heideman

62

Palo Alto, CA

 

29:08

2

31

LYNOA Neuman

63

LOS ANGLES, CA

 

30:56

 

MALE AGE GROUP: 60 - 99

 

1

22

DENNIS Honeychurch

66

Fairfield, CA

 

26:43

2

25

THOMAS Rau

61

Brighton, MI

 

27:39

3

29

WILL Franks

65

St.Croix, VI

 

30:25

4

37

LARRY Williams

70

St.Croix, VI

 

37:46

 

Top V.I. Runners Win Paradise 5K...


Runners line up for the start of the 24th Paradise 5K in St.Croix, Virgin Islands   V.I.Pace Photo

May 4, 2012--St. Croix, Virgin Islands--Virgin Islands long distance record holder, Billy Bohlke took first place with a time of 18:23 in the 24th Paradise 5K on Thursday, a tune-up event for The Ironman 70.3 St. Croix Triathlon.  It was the second win in three races at the 5k distance that Bohlke has met 14 year-old Malique Smith of the St. Croix Track Club at the distance. Smith surprised all when he beat Bohlke at the tape in the UVI/Queen Mary Highway 5K in March.  It was all about experience during the race at sunset over the Buccaneer Resort and the route for the big triathlon, as Bohlke led at the mile mark by only a couple of seconds with a 5:16 mile and held the lead by surging on the hills.  Smith, who competed in the CARIFTA Jr. Championships and is now in the track season and running shorter distances and high jumping, finished second in 20:01.  Adriel Sanes the 13 year-old multi-sport athlete with the Hounds and Foxes Track Club, had a very strong third place finish with a time of 20:21 giving Virgin Islands runners the top three spots in the race.

Ana Guiterrez Wittman, the first and only female to compete in the Olympic Games marathon for the Virgin Islands (1992 Barcelona Olympics), had a bold performance in a very competitive race with visiting Jodi Ahlstrom over the beautiful but very tuff St. Croix Ironman run course.  The two battled all the way and only two seconds separated them at the end with Guiterrez winning with a time of 22:47, Ahlstrom was second in 22:49.  Defending champion Mireille Smith was third in 23:22.

For complete results logon to: http://virginislandspace.org

For information contact: The Virgin Islands Pace Runners 340-643-2557 logon to: http://virginislandspace.org email: wallacewilliams@msn.com


Billy Bohlke leads with a half-mile to go in The 24th Paradise 5K            V.I.Pace Photo

OVERALL MALE WINNERS

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

BILLY Bohlke

30

St.Croix, VI

 

1

18:23

5:56

2

MALIQUE Smith

14

St.Croix, V.I.

 

11

20:01

6:28

3

ADRIEL Sanes

13

St.Croix, V.I.

 

6

20:21

6:34

4

John Schlosser

41

Pensylvania

 

22

20:42

6:41

5

Randall Nielsen

44

Kingshill, VI

 

37

21:38

6:59

6

Barry Siff

56

Boulder, CO

 

18

21:53

7:04

7

William Marnich

31

   

30

21:56

7:05

8

Bob Halk

40

Christiansted,VI

 

65

22:03

7:07

9

STEVE Green

42

Royal Oak, MI

 

4

22:25

7:14

10

Brad Lenhart

44

Christiansted,VI

 

47

22:30

7:16

11

CC Wilkins II

39

Goldsboro, NC

 

19

25:37

8:16

12

Denis Honeychurch

65

Fairfield, CA

 

52

25:57

8:23

13

Dexter Hypolite

22

Frederiksted,VI

 

28

26:13

8:28

14

David Sommer

50

St.Croix, VI

 

49

26:21

8:30

15

Robert Stamper

45

Christiansted, VI

 

31

26:29

8:33

16

Fred Flint

54

Christiansted,VI

 

42

26:51

8:40

17

Jim Nelles

43

Park Ridge, IL

 

23

26:56

8:42

18

BRIAN Lever

56

St.Croix, V.I.

 

10

27:10

8:46

19

Matt Rajkowski

38

Suffolk, VA

 

45

27:42

8:57

20

Frazier Keck

50

Chapel Hill, NC

 

21

28:08

9:05

21

Will Franks

64

Frederiksted,VI

 

15

29:14

9:26

22

Stuart Ketcham

59

Kingshill

 

51

29:40

9:34

23

Cooper Crowther

9

Christiansted,VI

 

41

35:54

11:35

24

Arthur Burton

29

KingsHill, VI

 

39

38:16

12:21

25

Raymond Lutz

59

Christiansted,VI

 

44

40:02

12:55


Ana Guiterrez Wittman battles Jodi Ahlstrom to the finish                    V.I.Pace Photo

OVERALL FEMALE WINNERS

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Ana Gutierrez Wittman

50

Frederiksted, VI

 

27

22:47

7:21

2

Jodi Ahlstrom

35

   

53

22:49

7:22

3

MIREILLE Smith

42

St.Croix, VI

 

2

23:22

7:33

4

Carolyn Shea

56

Braintree, MA

 

48

25:11

8:08

5

Laura Wilkins

34

Goldsboro, NC

 

26

25:20

8:11

6

Heather Baker

38

Pensylvania

 

25

26:34

8:34

7

Virginia Kuenker

51

Bay City, MI

 

17

26:55

8:41

8

Jennifer Leahy

31

Auburn, MI

 

32

26:56

8:41

9

Andrea Canaway

51

Colorado Springs

 

50

27:52

9:00

10

Paula Brennan

48

Chapel Hill, NC

 

20

28:07

9:05

11

Earthla Augustin

56

St.Croix

 

38

28:25

9:10

12

KAMI Sokulsky

38

St.Croix, V.I.

 

3

28:27

9:11

13

Ashley Paddie

15

St.Croix, VI

 

13

28:53

9:19

14

Lindsay Lornell

24

Stanford, CT

 

29

29:28

9:31

15

MARIE Appleby Breiman

49

Leabanon, VA

 

5

29:37

9:34

16

Lina Yateem

33

New York, NY

 

16

31:39

10:13

17

Julie Davis

28

Maine

 

14

31:40

10:13

18

KRIS Laria

45

Wisconsin

 

8

32:43

10:33

19

Kristen Rajkowski

37

Suffolk, VA

 

46

34:54

11:16

20

Dulcie Crowther

42

Christiansted,VI

 

40

35:57

11:36

21

Angela Crafton

50

VI

 

36

36:55

11:55

22

Sylvia Linton

50

Bay City, MI

 

35

43:04

13:54

23

Mary Jablonski

69

Bay City, MI

 

24

45:37

14:43

FEMALE AGE GROUP: 19 and Under

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Ashley Paddie

15

St.Croix, VI

 

13

28:53

9:19

MALE AGE GROUP: 19 and Under

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Cooper Crowther

9

Christiansted,VI

 

41

35:54

11:35

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Lindsay Lornell

24

Stanford, CT

 

29

29:28

9:31

2

Julie Davis

28

Maine

 

14

31:40

10:13

MALE AGE GROUP: 20 - 29

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Dexter Hypolite

22

Frederiksted,VI

 

28

26:13

8:28

2

Arthur Burton

29

KingsHill, VI

 

39

38:16

12:21

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Laura Wilkins

34

Goldsboro, NC

 

26

25:20

8:11

2

Heather Baker

38

Pensylvania

 

25

26:34

8:34

3

Jennifer Leahy

31

Auburn, MI

 

32

26:56

8:41

4

KAMI Sokulsky

38

St.Croix, V.I.

 

3

28:27

9:11

5

Lina Yateem

33

New York, NY

 

16

31:39

10:13

6

Kristen Rajkowski

37

Suffolk, VA

 

46

34:54

11:16

MALE AGE GROUP: 30 - 39

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

William Marnich

31

   

30

21:56

7:05

2

CC Wilkins II

39

Goldsboro, NC

 

19

25:37

8:16

3

Matt Rajkowski

38

Suffolk, VA

 

45

27:42

8:57

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Paula Brennan

48

Chapel Hill, NC

 

20

28:07

9:05

2

MARIE Appleby Breiman

49

Leabanon, VA

 

5

29:37

9:34

3

KRIS Laria

45

Wisconsin

 

8

32:43

10:33

4

Dulcie Crowther

42

Christiansted,VI

 

40

35:57

11:36

MALE AGE GROUP: 40 - 49

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

John Schlosser

41

Pensylvania

 

22

20:42

6:41

2

Randall Nielsen

44

Kingshill, VI

 

37

21:38

6:59

3

Bob Halk

40

Christiansted,VI

 

65

22:03

7:07

4

STEVE Green

42

Royal Oak, MI

 

4

22:25

7:14

5

Brad Lenhart

44

Christiansted,VI

 

47

22:30

7:16

6

Robert Stamper

45

Christiansted, VI

 

31

26:29

8:33

7

Jim Nelles

43

Park Ridge, IL

 

23

26:56

8:42

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Carolyn Shea

56

Braintree, MA

 

48

25:11

8:08

2

Virginia Kuenker

51

Bay City, MI

 

17

26:55

8:41

3

Andrea Canaway

51

Colorado Springs

 

50

27:52

9:00

4

Earthla Augustin

56

St.Croix

 

38

28:25

9:10

5

Angela Crafton

50

VI

 

36

36:55

11:55

6

Sylvia Linton

50

Bay City, MI

 

35

43:04

13:54

MALE AGE GROUP: 50 - 59

Place

Name

Age

City

State

No.

Swim

Pace

1

Barry Siff

56

Boulder, CO

 

18

21:53

7:04

2

David Sommer

50

St.Croix, VI

 

49

26:21

8:30

3

Fred Flint

54

Christiansted,VI

 

42

26:51

8:40

4

BRIAN Lever

56

St.Croix, V.I.

 

10

27:10

8:46

5

Frazier Keck

50

Chapel Hill, NC

 

21

28:08

9:05

6

Stuart Ketcham

59

Kingshill

 

51

29:40

9:34

7

Raymond Lutz

59

Christiansted,VI

 

44

40:02

12:55

FEMALE AGE GROUP: 60 and Over

Place

Name

Age

City

State

Swim

Pace

1

Mary Jablonski

69

Bay City, MI

 

45:37

14:43

MALE AGE GROUP: 60 and Over

Place

Name

Age

City

State

Swim

Pace

1

Denis Honeychurch

65

Fairfield, CA

 

25:57

8:23

2

Will Franks

64

Frederiksted,VI

 

29:14

9:26


 

Frenchman takes Paradise 5K...
Former NCAA Champ is women's winner...

April 28, 2011--St. Croix, Virgin Islands--The 23rd Paradise 5K was held at The Buccaneer Resort on late Thursday afternoon; the annual race is contested over the same run course that the triathletes for the St. Croix Ironman 70.3 Triathlon have use for many years.  Although very scenic, the course is challenging.  In this the 23rd Paradise 5K, triathlete Vill Aume from France took advantage of the opportunity to run the course under race conditions although he was unchallenged all the way as he took first place with a time of 17 minutes and 30 seconds.  Mireille Smith of the St. Croix Track Club, 1992 NCAA National Indoor Champion in the 800 meters (six-time All-America while at Eastern Michigan University) and 2009 winner took first place for women in 22:58. 

Awards were made to the top ten male and top ten female participants, including medals, race certificate and race tee-shirt. 

race tee-shirt. 

Notes:

1] The majority of the Buccaneer course is very hilly with exception of the flat portion on western and it’s very scenic as half of the run is just feet from seashore.

2] George Jules of St. Croix, the winner of this race several times, led the runners on bike for this year’s race.

2] CC Wilkins of Goldsboro, North Carolina was spotted race day with a retro Paradise 5K Tee-Shirt from 1996. He comes to St. Croix for triathlon every year and promises to promote The 10th St. Croix International Marathon coming up December 4.

2] Originally the Paradise 5K was held on the Sunday a week before the America’s Paradise Triathlon back when most of the triathletes traveled to St. Croix a week, sometimes two or three weeks before the race to acclimatize and would use the 5K as a final tune-up.

3] The original course was Southgate to Christiansted.  The race record was set the first year in 1988 by Phil Caine in the 15’s (15:02 unofficially)

4] The Paradise 5K is organized by the Virgin Islands Pace Runners

The next race on the V.I.Pace Runners calendar is The Children Run Christiansted on Friday April 29, 6pm at Times Square (Sunday Market Square).  This race is for boys and girls 13 and under only and kicks-off Jump Up and continues down King St. 510 meters to the Scale House

For information logon to: http://virginislandspace.org call: 340-643-2557

                                                               RESULTS

       THE PARADISE 5K                     

                            THE BUCCANEER RESORT              

                         St. Croix, Virgin Islands

                              April 28, 2011

               Timing by Project St. Croix/V.I.Pace Runners

 

      

                                AWARD LIST

 

Number of records: 50

 

OVERALL MALE WINNERS

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Vill Aume             33 France                  17:30  5:39

    2 Kellen Hood           26 St. Croix, V.I.         20:54  6:45

    3 Troy Holloway         47 St. Croix, V.I.         21:21  6:54

    4 Christopher Justen    34 Fort Collins, CO        22:08  7:09

    5 Don Mroczko           34 Mobile, AL              22:24  7:14

    6 Todd Hawk             41 USA                     22:35  7:17

    7 Randall Nielsen       43 St. Croix, VI           22:39  7:19

    8 Dan Prodoehl          48 Red Fox, CT             23:35  7:37

    9 Christopher Car       14 St. Croix, VI           24:00  7:45

   10 Sean Mclaughlin       26 Bryn Marr, PA           24:52  8:02

   11 Mathew Grunewald      30 Deophne, AL             25:00  8:04

   12 Jake Prodoehl         17 Pewaukee, WI            25:11  8:08

   13 Denise Honeychurch    64 Fairfield, CA           25:13  8:08

   14 Dan Reardon           46 Nashotah, WI            25:28  8:13

   15 CC Wilkins 2          47 Goldsboro, NC           25:30  8:14

   16 Frazier Keck          49 Elgin Hills, NC         25:51  8:21

   17 Daniel Salter         46 USA                     26:37  8:36

   18 Luke Bell             32 Cardiff, CA             31:02 10:01

   19 Juan Bello            49 St. Croix, VI           33:52 10:56

   20 Jesus GArciA          30 USA                     34:39 11:11

   21 William Mareniah      30 Auburn, MI              34:50 11:15

   22 Dlana Freas-Lutz      48 St. Croix, VI           46:50 15:07

   23 Ray Lutz              57 St. Croix, VI           46:50 15:07

 

OVERALL FEMALE WINNERS

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Mireille Smith        41 St. Croix, V.I.         22:58  7:25

    2 Jennifer Hyde         39 USA                     23:44  7:40

    3 Veerle D'Luouse       32 Belgium                 24:43  7:59

    4 Brittney Mcheon       24 USA                     24:52  8:02

    5 Laura Wilkins         33 USA                     25:18  8:10

    6 Natalie Crothens      30 Fort Collins, CO        25:21  8:11

    7 Paula Brenna          47 NC                      25:50  8:20

    8 Chris Claiborne       49 Goldsboro, NC           26:10  8:27

    9 Lauran Hood           24 St. Croix, V.I.         26:21  8:30

   10 Sarah Peterson        31 Whitefish, MT           27:24  8:51

   11 Mandi Roberts         35 St. Croix, VI           28:17  9:08

   12 Tuyet NGuyen          32 USA                     28:21  9:09

   13 Louise Stapleton      46 St. Croix, VI           28:26  9:11

   14 Laverne Frederickson  45 St. Croix, V.I.         28:36  9:14

   15 Jenny Leahy           30 Bay City, MI            30:44  9:55

   16 Lucy Bell             31 Cardiff, CA             31:02 10:01

   17 Dedi Gerson Locke     54 St. Croix, VI           32:09 10:23

   18 Paola Garcia          30 USA                     34:59 11:17

   19 Joyslin Powell        59 St. Croix, VI           40:11 12:58

   20 Susan QUINBY          61 New York, NY            40:11 12:58

 

 

MALE AGE GROUP:  19 and Under

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Christopher Car       14 St. Croix, VI           24:00  7:45

    2 Jake Prodoehl         17 Pewaukee, WI            25:11  8:08

 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

 

Place Name                 Age City               St Swim    Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Brittney Mcheon       24 USA                     24:52  8:02

    2 Lauran Hood           24 St. Croix, V.I.         26:21  8:30

 

MALE AGE GROUP:  20 - 29

 

Place Name                 Age City               St Swim    Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Sean Mclaughlin       26 Bryn Marr, PA           24:52  8:02

 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Laura Wilkins         33 USA                     25:18  8:10

    2 Natalie Crothens      30 Fort Collins, CO        25:21  8:11

    3 Sarah Peterson        31 Whitefish, MT           27:24  8:51

    4 Mandi Roberts         35 St. Croix, VI           28:17  9:08

    5 Tuyet NGuyen          32 USA                     28:21  9:09

    6 Jenny Leahy           30 Bay City, MI            30:44  9:55

    7 Lucy Bell             31 Cardiff, CA             31:02 10:01

    8 Paola Garcia          30 USA                     34:59 11:17

 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Christopher Justen    34 Fort Collins, CO        22:08  7:09

    2 Don Mroczko           34 Mobile, AL              22:24  7:14

    3 Mathew Grunewald      30 Deophne, AL             25:00  8:04

    4 Luke Bell             32 Cardiff, CA             31:02 10:01

    5 Jesus GArciA          30 USA                     34:39 11:11

    6 William Mareniah      30 Auburn, MI              34:50 11:15

 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Paula Brenna          47 NC                      25:50  8:20

    2 Chris Claiborne       49 Goldsboro, NC           26:10  8:27

    3 Louise Stapleton      46 St. Croix, VI           28:26  9:11

    4 Laverne Frederickson  45 St. Croix, V.I.         28:36  9:14

 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Todd Hawk             41 USA                     22:35  7:17

    2 Randall Nielsen       43 St. Croix, VI           22:39  7:19

    3 Dan Prodoehl          48 Red Fox, CT             23:35  7:37

    4 Dan Reardon           46 Nashotah, WI            25:28  8:13

    5 CC Wilkins 2          47 Goldsboro, NC           25:30  8:14

    6 Frazier Keck          49 Elgin Hills, NC         25:51  8:21

    7 Daniel Salter         46 USA                     26:37  8:36

    8 Juan Bello            49 St. Croix, VI           33:52 10:56

    9 Dlana Freas-Lutz      48 St. Croix, VI           46:50 15:07

 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

 

Place Name                 Age City               St    RUN  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Dedi Gerson Locke     54 St. Croix, VI           32:09 10:23

    2 Joyslin Powell        59 St. Croix, VI           40:11 12:58

 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

 

Place Name                 Age City               St    RUN  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Ray Lutz              57 St. Croix, VI           46:50 15:07

FEMALE AGE GROUP:  60 and Over

 

Place Name                 Age City               St    RUN  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Susan QUINBY          61 New York, NY            40:11 12:58

MALE AGE GROUP:  60 and Over

 

Place Name                 Age City               St    RUN   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Denis  Honeychurch    64 Fairfield, CA           25:13  8:08  



Start of the 22nd Paradise 5K at The Buccaneer Resort                  V.I. Pace Runners photo by Wallace Williams

Billy Bohlke, top long distance runner in the V.I. wins his 5th Paradise 5K...Harper and Defending Champ Smith in close finish...

St. Croix, Virgin Islands, 29-04-10--Since the days of The America’s Paradise Triathlon, The Paradise 5K Road Race has been one of the featured events during triathlon week along with a road relay race finishing at the Sunny Isle Shopping Center and a run down King Street which became The Children Run Christiansted. 

Over the years the majority of the races have been won by local runners.  The idea, according to Wallace Williams, V.I. Pace Runners Founder and the originator of these races, was to give local runners the opportunity to compete against pro triathletes and to give the visiting triatletes the opportunity to acclimatize and get used to competing in St. Croix.

Bohlke did his job on Thursday afternoon by being the first place overall finisher in the 22nd running of the race which switched to the Buccaneer Resort after many years of starting at Southgate and finishing in Christiansted at the Fort.  He was not challenged as he finished with a time of 16:56.  Bohlke has only been beaten once by a local runner over the past several years as Seymour Walter a high school senior at the St. Croix Educational Complex HS beat Billy in a cross-country race back in October.  Then Billy had just become a father and was working some serious hours as a pilot in his airline business and with the Air National Guard. Walters entered Thursday’s race but was suffering with a cold and did not finish the race.  Walter’s younger brother, David Walters of the St. Croix Educational Complex high school and member of the V.I. Youth Olympic Games team finished second with a time of 19:51; Jeremy Laurent of the V.I. National Guard finished third in 20:35 over the challenging and scenic course.

 Mireille Smith was the defending champion of the Paradise 5K for 2009 and even though recovering from a foot injury, the former college All-American at Eastern Michigan University appeared to be recovered.  Theresa Harper a veteran of St. Croix races, apparently came into the race for once without injury as she edged out a victory in the close race with a time of 22:34; Smith was second in 22:54; Courtney Koksey was third in 23:18.

                              THE PARADISE 5K                      

                            THE BUCCANEER RESORT              

                         St. Croix, Virgin Islands

                              April 29, 2010

               Timing by V.I.Pace Runners/Project St. Croix

                                 AWARD LIST

Number of records: 50

OVERALL MALE WINNERS

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 William Bohlke        31 Christiansted           16:56  5:28

    2 David Walter          17 Christiansted           19:51  6:25

    3 Jeremy Laurent        15 Kingshill               20:35  6:39

    4 Darren Francis        17 Christiansted           21:00  6:47

    5 SEAN MCLAUGHLIN       25 BRYN MAWA          PA   21:33  6:57

    6 Ian Caffy             19 Christiansted           21:44  7:01

    7 Christian Bailey      30 Scottsdale         AZ   22:02  7:07

    8 Casey Bergstrom       13 Kingshill               25:01  8:04

    9 TODD HAUSK            40 BRISTOL            TX   25:12  8:08

   10 DENIS HONEYCHURCH     43 Christiansted      VI   25:34  8:15

   11 Chris Car             13 Christiansted      VI   25:43  8:18

   12 KALEXANDER HARDT      25 Christiansted      VI   25:49  8:20

   13 MICHAEL WARING        22 CENTENNIAL         CO   26:34  8:34

   14 GORDON MCGREGOR       38 DRIPPING SPRINGS   TX   26:49  8:39

   15 PAUL BLOOM            63 DURHAM             NC   27:06  8:45

   16 DANIEL SALTER         45 Christiansted      VI   27:08  8:46

   17 FRAZIER KECK          48 CHAPEL HILL        NC   27:25  8:51

   18 CC Wilkins            46 Goldsboro          NC   27:32  8:53

   19 Gary Morgan           50 New York           NY   28:25  9:10

   20 Todd Nurnberger       37 Christiansted      VI   28:57  9:21

   21 Rich Clay             48 Christiansted           29:53  9:39

   22 Fernando Xacur        36 Mexico                  30:02  9:42

   23 DAVID ZIEMER          39 CHRISTIANSTED           30:35  9:52

   24 JUAN BULO             38 Christiansted      VI   36:23 11:44

   25 LUTZ                  56 Christiansted      VI   37:37 12:09

   26 WILLY ALEXIS          26                         47:15 15:15

 

OVERALL FEMALE WINNERS

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 THERESA HARPER        43 Christianted       VI   22:34  7:17

    2 MIREILLE SMITH        40 Christiansted      VI   22:54  7:24

    3 COURTNEY KOKSEY       20 Christiansted      VI   23:18  7:31

    4 MAUD MUBRECHT         36 Christiansted      VI   24:08  7:48

    5 Julie Forsberg        32 Scottsdale         AZ   24:34  7:56

    6 Jennifer Hynes        32 Denver             CO   26:41  8:37

    7 Edie Heideman         59 Palo Alto          CA   26:58  8:42

    8 SHELLY BLOOM          57 DURHAM             NC   27:07  8:45

    9 ELIZABETH NURNBERGER  30 Christiansted      VI   27:17  8:48

   10 PAULA BRENNEN         46 CHAPEL HILL             27:24  8:51

   11 Laura Wilkins         32 Goldsboro          NC   27:31  8:53

   12 LINDSEY LEWIS         26 KINGSHILL               27:33  8:54

   13 Abbi HILL             28 Christiansted           27:38  8:55

   14 REBECCA ELKINS        28 Christiansted           27:41  8:56

   15 JUDI HOWEYCHURCH      63 FAIRFIELD               27:43  8:57

   16 AMANDA MCGREGOR       45 DRIPPING SPRINGS   TX   27:59  9:02

   17 Becki Riggdar         34 Mishawaka          IN   28:12  9:06

   18 Amy Harloff           41 New York           NY   28:25  9:10

   19 LAVERNE FREDERICTZ    45                         30:02  9:42

   20 Susan Quinby          60 New York           NY   47:15 15:15

 

FEMALE AGE GROUP:  19 and Under

 

Place Name                 Age City               St   Run   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

 

MALE AGE GROUP:  19 and Under

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Darren Francis        17 Christiansted           21:00  6:47

    2 Ian Caffy             19 Christiansted           21:44  7:01

    3 Casey Bergstrom       13 Kingshill               25:01  8:04

    4 Chris Car             13 Christiansted      VI   25:43  8:18

 

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 LINDSEY LEWIS         26 KINGSHILL               27:33  8:54

    2 Abbi HILL             28 Christiansted           27:38  8:55

    3 REBECCA ELKINS        28 Christiansted           27:41  8:56

 

MALE AGE GROUP:  20 - 29

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 SEAN MCLAUGHLIN       25 BRYN MAWA          PA   21:33  6:57

    2 KALEXANDER HARDT      25 Christiansted      VI   25:49  8:20

    3 MICHAEL WARING        22 CENTENNIAL         CO   26:34  8:34

    4 WILLY ALEXIS          26                         47:15 15:15

 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

 

Place Name                 Age City               St    Run   Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 MAUD MUBRECHT         36 Christiansted      VI   24:08  7:48

    2 Julie Forsberg        32 Scottsdale         AZ   24:34  7:56

    3 Jennifer Hynes        32 Denver             CO   26:41  8:37

    4 ELIZABETH NURNBERGER  30 Christiansted      VI   27:17  8:48

    5 Laura Wilkins         32 Goldsboro          NC   27:31  8:53

    6 Becki Riggdar         34 Mishawaka          IN   28:12  9:06

 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Christian Bailey      30 Scottsdale         AZ   22:02  7:07

    2 GORDON MCGREGOR       38 DRIPPING SPRINGS   TX   26:49  8:39

    3 Todd Nurnberger       37 Christiansted      VI   28:57  9:21

    4 Fernando Xacur        36                    VI   30:02  9:42

    5 DAVID ZIEMER          39 CHRISTIANSTED           30:35  9:52

    6 JUAN BULO             38 Christiansted      VI   36:23 11:44

 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 PAULA BRENNEN         46 CHAPEL HILL             27:24  8:51

    2 AMANDA MCGREGOR       45 DRIPPING SPRINGS   TX   27:59  9:02

    3 Amy Harloff           41 New York           NY   28:25  9:10

    4 LAVERNE FREDERICTZ    45                         30:02  9:42

 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 TODD HAUSK            40 BRISTOL            TX   25:12  8:08

    2 DENIS HONEYCHURCH     43 Christiansted      VI   25:34  8:15

    3 DANIEL SALTER         45 Christiansted      VI   27:08  8:46

    4 FRAZIER KECK          48 CHAPEL HILL        NC   27:25  8:51

    5 CC Wilkins            46 Goldsboro          NC   27:32  8:53

    6 Rich Clay             48 Christiansted           29:53  9:39

 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Edie Heideman         59 Palo Alto          CA   26:58  8:42

    2 SHELLY BLOOM          57 DURHAM             NC   27:07  8:45

 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

 

Place Name                 Age City               St    Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 Gary Morgan           50 New York           NY   28:25  9:10

    2 LUTZ                  56 Christiansted      VI   37:37 12:09

FEMALE AGE GROUP:  60 and Over

 

Place Name                 Age City               St     Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 JUDI HOWEYCHURCH      63 FAIRFIELD               27:43  8:57

    2 Susan Quinby          60 New York           NY   47:15 15:15

MALE AGE GROUP:  60 and Over

 

Place Name                 Age City               St     Run  Pace 

===== ==================== === ================== == ======= =====

    1 PAUL BLOOM            63 DURHAM             NC   27:06  8:45

 



Local runners take first in 21st Paradise 5K race...
 

Click Here for Complete Results
Click Here for Male Finishers
Click Here for Female Finishers

 
Start 21st Paradise
5K    St.Croix Track Club Photo     Mirielle Smith first place female     St.Croix Track Cllub Photo

April 30, 2009 St. Croix, Virgin Islands---Seymour Walter, the top high school middle distance runner in the Virgin Islands took first place overall out of 60 plus runners in the 21st Paradise 5K hosted by the Buccaneer Resort in St. Croix in17 minutes and 59 seconds.  Walter, a Junior at the St. Croix Educational Complex High School and a member of the Junior Barracudas Track Club  and his team just returned from the Penny Relays and the CARIFTA Track and Field Championships where he won his heat in the 1500 meters and was a finalist in the event for the second time. Mark Webb of Seattle, Washington was second in19:00; David Walter of ECHS and JBTC snd Seymour’s younger brother was third in 19:21; Collin Kuster of Honolulu, Hawaii was fourth in 20:03 and Justin Hitesman of ECHS and winner of the National Library Week—Run To Your Library a couple of weeks ago was fifth in 20:39. 

Mirielle Smith of the St. Croix Track Club and an All-America middle distance runner at Eastern Michigan University, was the first place female finisher in 22:23; Erica Sweitzer a teacher at Ricardo Richards Elementary School in St.Croix, was second in 23:00; Eva Wirthlin of Zurich, Switzerland was third in 25:14; Sanny Eugene of the JBTC and CARIFTA Gold Medalist was fourth in 25:27 and Stephanie Rhoden of  ECHS and JBTC was fifth in 25:28. 

The Paradise 5K is a prelude to the St.Croix Half-Ironman which brings to St.Croix the very best triathletes in the world.  The 5K gives local runners the opportunity to be a part of triathlon week.  Boys and Girls 13 years old and under have their opportunity at the Triathlon Jump up with the running of the annual Children Run Christiansted on Friday night. 

Full results of the two races can be found at: http://virginislandspace.org  for information contact wallacewilliams@msn.com call: 340-643-2557


   

The Virgin Islands Pace Runners--Paradise 5k exciting close finish as triathletes and runners tune-up for St. Croix Half-Ironman Triathlon… 

51-08 St.Croix, Virgin Islands--Seymour Walter of the Junior Baracudas Track Club/St.Croix Educational Complex High School trimmed nearly a minute off his time in the race last year to take first place in the 20th Paradise 5K at the Bucaneer Resort in St.Croix, Virgin Islands.  The group of close to 80 runners led by pro triathlete Al Sultan Farris of  Munich, Germany, hit the mile mark in 5:40.  Walter was on his heels in 5:44.  Farris led most of the race until the last 800 meter loop which is flat and takes the runners along the coast, Farris hesitated as he anticipated the finish too early and was overtaken by Walters who has used his track speed to carry him to victory.  Dion Harrision of St.Croix was third in 18:06; Prefontaine Tyler of USA was fourth in 18:44; and Todd Feastal of USA was fifth in 19:15. 

Triathlete Felicity Hart, of Colsterworth, Grantham, England, led the women all the way to first place with an excellent time on a very difficult course of 18:59.  Ruth Ann David, of St.Thomas and the top local runner was less than a minute behind the winner with a time of 18:49; Theresa Harper of St.Croix was third in 22:08; Merille Smith of the St.Croix Track Club was fourth in 22:42 and Cynthia Lyons of St.Augustin, Florida was fifth in 24:02. 

The Paradise 5K has been a feature of triathlon week from the beginning of the popular St. Croix triathlon from 1988. It provides runners, particularly local runners and triathletes the opportunity to race against some of the world’s top triathletes while serving as training for the run segment of the triathlon which uses the same beautiful yet challenging Bucceneer Resort run course.  

The Children Run Christiansted race will be held on Friday at 6pm.  It is for children 13 and under and kicks-off the special triathlon Jump Up.  Registration starts at 5pm at Sunday Market Square on King St.  The race starts at the Sunday Market Square and finishes at the Scale house, the distance is 630 meters. 

For information contact V.I. Pace Runners 340-643-2557 logon to http://virginislandspace.org

The  Finishers Male:
    1   17:48.7  WALTER, SEYMOUR, C-Sted, VI

    2   17:58.5  AL SULTAN, FARIS, Munich, Germany

    3   18:06.3  HARRISON, DION, C-Sted, VI

    4   18:44.0  TYLER, PREFONTAINE, USA

    5   19:15.0  FEASTEL, TODD USA

    6   19:30.8  WALTER, DAVID, C-Sted, VI

    7   19:48.3  MCNERANCY, MARK, USA

    8   20:10.8 GORSUCH, STEVE, Akron, Ohio

    9   20:48.6 HITESMAN, JUSTIN, C-Sted, VI

   10   21:12.0 BLUME, DAVID, USA

   11   21:14.1 FRANCIS, DARREN, C-Sted, VI

   12   21:19.9 JEBERG, JESPER, Copenhagen, Denmark

   13   21:26.7  SALTER, DAN, Springfield, Massachusetts

   14   21:46.1  CUFFY, IAN, C-Sted. VI

   15   21:47.0  PHILLIP, MALCOLM, C-Sted. VI

   16   22:34.0  BONNELLI, MARCO, C-Sted. VI

   17   22:39.5  HART, IAIN, England

   18   22:51.0  ENGELBRECHT, ANDRE, USA

   19   23:33.4  KENNEDY, MARK, C-Sted, VI

   20   23:48.2  PHILLIP, MARION, C-Sted, VI

   21   24:00.9  BEEDE, BOB, Arceta, California

   22   24:16.0  DAUGHERTY, BRUCE, Indiana

   23   24:34.7  HONEYCHURCH, DENIS, Fairfield, California

   24   24:39.4  FRICKS, SCOTT, C-Sted, VI

   25   24:52.6  BERGSTROM, CASEY, Kingshill, VI

   26   24:54.4  MCLAUGHLIN, SEAN, New Castle, Delaware

   27   25:16.0  STAMPER, ROBBY, C-Sted, VI

   28   25:31.0  HARRIS, TODD, C-Sted, VI

   29   25:43.0  BLOOM, PAUL, Durham, North Carolina

   30   26:08.1  SANCHEZ, JULIO, C-Sted, VI

   31   26:09.2  SOMMER, DAVID, C-Sted, VI

   32   26:09.8  WEDEKING, MICHAEL, C-Sted, VI

   33   26:14.3  VAN METER, GEORGE, USA

   34   27:15.4  WALKER JR, CURTIS, C-Sted, VI

   35   27:18.7  ROBACKER, CHAD, USA

   36   27:26.9  NURNBERGER, TODD, C-Sted, VI

   37   27:30.2  FERGOT, GREG, San Francisco, California

   38   27:31.2  MAHON, JON, C-Sted, VI

   39   28:22.7  DELOGNE, TONY, Dover, Massachusetts

   40   28:38.8  WILKINS, C.C, Goldsboro, North Carolina

   41   28:55.3  LUTZ, REY, C-Sted, VI

   42   29:52.6  Holt, Joel C-Sted, VI

   43   30:57.0  MENOYO, SAL, C-Sted, VI

   44   31:05.9  HOVER, JASON, Seattle, Washington

   45   31:58.8  RYAN, TOM, New York, New York 

   46 36:19.9  DALTON, SHAUN, C-Sted, VI 

The Finishers Female:

   1   18:59.0 HART, FELICITY, Colsterworth, Grantham, England

   2   19:34.4 DAVID, RUTH ANN, St.Thomas, VI

   3  22:08.4  HARPER, THERESA, C-Sted, VI

   4   22:42.9 SMITH, MIREILLE, C-Sted, VI

   5   24:02.3 CYNTHIA, LYONS, St. Augustin, Florida

   6   24:27.2  KATHLEEN, IBERT, Boulder, Colorado

   7   24:41.4 LEWIS, LINDSEY, Kingshill, VI

   8   24:43.3  MILLER, KARL DANNE, USA

   9   24:46.9  WAREHINE, AMANDA, C-Sted, VI

  10  25:53.0  BROCKINGTON, ANNALISE, C-Sted, VI

..11  26:09.6..MURPHY, CAROL, C-Sted, VI

  12 26:14.3   VAN METER, GEORGE, Lexington, Kentuckay

  13  26:25.0  MARGLES, SHAWN, C-Sted, VI

  14  26:56.4  CUIZ, MADELINE, C-Sted, VI

  15  27:30.3 RILEY, SARAH, New York, New York

  16  27:42.7  MARTIN, TARA, Lawrenceville, New Jersy

  17  27:59.6  ROBERTS, MANDI, C-Sted, VI

  18  28:20.7  WOODCOCK, JUDE, St. John, VI

  19  28:21.5  DELAGNE, MARGOT, Dover, Massachusetts

  20  28:33.8 WILKINS, LAURA, Goldsboro, North Carolina

  21  29:10.0  PARKER, JESSICA, C-Sted, VI

  22  29:21.5  HONEYCHURCH, JUDI, Fairfield, California

  23  29:46.6  GUTTI, ARLENE, C-Sted, VI

  24  29:50.1  CLEMENTE, MICHELLE, Venezuela  

  25  30:51.2 DERTCHMAN, J,  Pennsylvania

  26  31:03.6  FINLEY, KARA, USA

  27  31:52.1 WATSON, ANDREA, Ogden, Utah

  28  32:38.9 MELHEM, LESLEY, Ogden, Utah

  29  32:49.3  ROBACKER, AMANDA, C-Sted, VI

  30  33:03.2  LUSK, AMBER, C-Sted, VI

  31  33:17.0  HARDIN, LISA, Decator, Georgia

  32  36:17.2  DEEVY, SHIELA, C-Sted, VI 


V.I.PACE Bulletin # 5-3-07  V.I. Runners Take Top Spots in 19th 
Paradise 5K…
 

The top distance runner in the Virgin Islands, Billy Bohlke led more than seventy runners to the finish line on the beautiful Bucanner Hotel grounds in the 19th Paradise 5K with a time of 16 minutes and 44 seconds.  Bohlke took the lead early in the race which was run on the grounds of the Buccaneer Hotel, the route for the St. Croix International Half-Ironman Triathlon, as Juan Robles, of St.Croix Central High School and the top V.I. high school runner, was in close pursuit along with triathlete John Roth of Canada as the three were under 5 minutes at the first mile.  Roth took second in 17:10 and Robles third in 17:40; Seymour Walter of the St. Croix Educational Complex was fourth in 18:31; Nicholas Bernal was fifth in 18:35. 

Triathlete Rebecca Roth (sister of John) was the first woman to cross the finish line in 20:21.  Ninfa Barnard, the top high school distance runner in the V.I. was second in 21:37; Erica Sweitzer, of St. Croix was third in 21:54; Mireille Smith of St. Croix was fourth in 22:20 and Gabrielle Dela Cordez of Canada was fifth in 22:43. 

The Finishers Male: 

1.Billy Bohlke, St.Croix 16:44; 2. John Roth,  Canada 17:10; 3. Juan Robles, St. Croix 17:20; 4. Seymour Walter, St. Croix 18:31; 5. Nicholas Bernal, 18:35; 6. Larry Black, Ft. Myers, FL 18:49; 7. Chuck Hamel, St. Croix 19:46; 8. Van Lierde, Belgium 20:21; 9. Ian Cufy, St. Croix 20:44; 10. Pierce Baker, Canada 21:05; 11. David Larson, Durham, NC 21:15; 12. Brad Lernhart 21:42; 13. Ephram Rodriquez, St. Croix 22:48; 14. Malcolm Phillip, St. Croix 23:02; 15. John Goldman, Mt Kisco, NY 23:21; 16. Mark Kennedy, St. Croix 23:32; 17. Denis Honeycut, Faircheld, CA 24:30; 18. John Bye, South Orange, NJ 24:35; 19. Thomas Durham, Birmingham, AL 24:57; 20. Errol Chichester, St. Croix 24:59; 21. Will Piel, St. Croix 25:00 22. Rafal Walkewice, 25:02; 23. Robert Stamper, St. Croix 26:17; 24. Marty Meteger, Grapevine, TX 27:28; 25. James Spinner, Newtown, CT 27:51; 26. Jon Mahony, St. Croix 27:54; 27. Ray Eastward, Palos Verde, CA 28:07; 28. Rey Lutz, St. Croix 28:47; 29. Connor Matthezing, Canada 29:16; 30. Roger Evans, Woodstock, GA 29:25; 31. Todd Harris, St. Croix 29;41; 32. #836, 31:22; 33. Tom Rayl, Park City, VT 32:06; 34. Evan Scott, Jenkintown, PA 32:44; 35. Gary Jett, St. Croix 33:19; 36. Bruce Daugherty, St. Croix 33:47; 37. Calib Cross, Northfield, MN 39:53

The Finishers Female: 

1.Rebecca Roth, 20:21; 2. Ninfa Barnard, St. Croix 21:37; 3. Erica Sweitzer, St. Croix 21:54; 4. Mireille Smith, St. Croix 22:20; 5. Gabrielle Dela Cordez Canada 22:43; 6. Alicia Lewit, St. Croix 23:36; 7. Chris Kachinsky, Orange, NJ 24:33; 8. Sara Bostwitck, St. Croix 25:22; 9. Analise Brockington, 25:33; 10. Marina Ceron-Perez, Huntley, IL 25:49; 11. Denise Larson, Durham, NC 25:57; 12. Patricia Totten,  Houston, TX 26:25; 13. Laurie Copeland, Jensen Beach, FL 27:10; 14. Clara Delacerda, 27:14; 15. Andieiana Soloigano, St. Croix 27:17; 16. Debra Nicolson, St. Croix 27:35; 17. #869, 28:09; 18. Rena Stuart, Birmingham, AL 28:23; 19. Elizabeth Nurnberger, St. Croix 28;35; 20. Cathy Casias, Altamonte Springs, FL 29:02; 21. Linda Van Dyke, Alberta, Canada 29:15; 22. Theresa Baker, Alberta, Canada 29:32; 23. Amy Harris, St. Croix 29:40; 24. Donna Mathezing, 30:32; 25. Laura Wilkins, 31:18, 26. Tia Metzyer, Grapevine, TX 32:03; 27. Stephanie Rayle, UT  32:05; 28. Brenda Daugherty,  Syracuse, NY 33:46; 29. Jill Boorman, Mt. Pleasant, SC  34:31; 30. Cassidy Baker, Alberta, Canada 35:42; 31. Cindy Osborne, Dallas, TX 36:03; 32. #865, 37:00;  33. Melinda Moran, St. Croix  39:45; 34. Jenny Cross, Northfield, MN 39:52; 35. Shannon Tiony, 40:14; 36. Jeannie Ruggiero, Plantation, FL 40:18; 37. Lorlene Motero, 41:04


Billy Bohlke Defends Title in 16th Paradise 5K 

4/29/04—St.Croix, Virgin Islands--Billy Bohlke of St. Croix won the Paradise 5K Road Race at the Buccaneer Hotel for the second year in a row with a course record time of 15 minutes and 47 seconds.  In the early going Al-Sullivan Faris of Germany (second in 16:03)  helped establish the record setting pace as nearly 50 runners took part in the pre triathlon event.  In the end Bohlke with his miler’s pace open a gap that with less than 400 meters to go to win.  Mark Steckel of Ontario, Canada finished third in 18:56. 

Kathy Maddock of New Hampshire finished first for women on the scenic but hilly course which is the exact route the triathletes will run on Sunday, with a time of 20:34;  St. Croix’s Theresa Harper had a strong finish less than two weeks after running the Boston Marathon and took second in 21:25; Kathy Mc Mutrie of St. John, and Ultramarathon, took third in 24:12. 

Over 40 Male: 1. Brian Sullivan, 20:43; 2. Matt Patterson, 24:04; 3. John Harper, 24:49
Over 40 Female: 1. Jeonka Lul, 25:16; 2. Jean Sylvester, 26:47; 3. Cathy Prince, 32:19
Over 50 Male: 1. Mark Kennedy, 22:08; 2. Carl King, 23:35; 3. Pejas, 24:03
Over 60 Female: 1. Margot Maddock, 32:38
High School Boys: 1. Robin Franks, 21:50; 2. Tyler Jowaisas, 28:36; 3. Luke Johnson, 28:38

1.Bill Bohlke, St. Croix 15:47 2.Al-Sultan Farris, Germany 16:03; 3. Mark Steckel, Ontario, Canada 18:56; 4. Paul Eickson, St. Croix 20:16; 5. Brian Sullivan, USA 20:43; 6. Robin Franks, St. Croix 21:50; 7. Mark Kennedy, St. Croix 22:08; 8. Carlos Lopez, St. Croix 23:31; 9. Carl King, Ohio 23:35; 10. Pejas, Reinheim, Germany 24:03; 11. Matt Patterson Glastonbury, Connecticut 24:04; 12. Williams Franks, St. Croix 24:06; 13. John Harper, St. Croix 24:49; 14. Ralf Luh, Germany 25:18; 15. Scott Fricks, St. Croix 25:34; 16. Raol Sayus, Mexico 26:28; 17. Chuck Littlepage, Richmond, Texas 27:30; 18. Todd Harris, St.Croix 27:47; 19. William Fahle, Connecticut 28:25; 20. Doug Pearson, Kevansille, North Carolina 28:31; 21. Tyler Jowaisas, St.Croix 28:36; 22. Luke Johnson, St.Croix 28:38; 23. C.C. Williams, Goldboro, North Carolina 28:56; 24. Roby Stamper, St.Croix 30:11

1.Kathy Maddock, New Hampshire 20:34; 2. Theresa Harper, St. Croix 21:25; 3. Kathy Mc Mutrie, St. John 24:12; 4. Jeonka Lul, Germany 25:16; 5. Cheryl Steckel, Ontario, Canada 25:33; 6. Jean Schuster, St. Croix 26:47; 7. Sarah Alholm, Goldsboro, North Carolina28:29; 8. Lawren Lewis, Goldsboro, North Carolina 28:54; 9. Martha Beinthel, Mexico 31:59;  10. Lolly Erickson, St. Croix 32:01; 11. Cathy Prince, St. Croix 32:19; 12. Margot Maddock,
Lyme, New Hampshire 32:38; 13. Wendy Fahle 40:18; 14. Lori Littlepage, Richmond, Texas 41:37

Bohlke Takes Paradise 5K...Harper Repeats...

May 1, 2003--St.Croix, U.S. Virgin Islands--St. Croix's Bill Bohlke dominated the 15th Annual Paradise 5K at the Buccaneer Hotel with a time of 16 minutes 16 seconds. Joern Thiel from Karsruhe, Germany was second in 17:02; George Jules of St. Croix and the winner for the past two years, was third in 18:08. Theresa Harper, fresh off her Boston Marathon finish defended her title with a 21:36, 21 seconds faster than last year's time. She led the field of Virgin Islands runners who took the three female positions.  Elizabeth Armstrong was second in 24:23; Kathie Mc Murtrie was third in 24:35

Male Overall 1. Billy Bohlke 16:16; 2. Joern Thiele 17:02; 3. George Jules 18:08

Female Overall 1. Theresa Harper 21:36; 2. Elizabeth Armstrong 24:23; 3. Kathie McMurthrie 24:35

Male 40+ 1. Rob Colburn 22:51; 2. Bill Wainwright 23:44; 3. Van Wood 24:43

Female 50+ 1. Elizabeth O'Toole 30:58

Male 50+ 1. Mark Kennedy 22:04; 2. Dennis Hededrrruch

Female 60+ Gunnar Sanden 22:46

The Finishers Male:

1. Billy Bohlke, St. Croix 16:16; 2. Joern Thiele, Karlsruhe, Germany 17:02; 3. George Jules STX 18:08; 4. Luis Mesa, Caracas, Venezuela 19:08; 5. Jan Trautmann, Karlsruhe, Germany 19:09; 6. Morgan Locke, STX 21:06; 7. Santiago Gimon, 21:17; 8. Ricarro Cottin 22:02; 9. Mark Kennedy, STX 22:04; 10. Alex Adams, St.Croix 22:10; 11. Juris Kurpris, New York, New York 22;22; 12. Michael Hurst, St.Croix 22:33; 13. Kamal Russell, STX 22:41; 14. Gunnar Sanden, STX 22:46; 15. Rob Colbern, Asburn, VA 22:51; 16. F. Innaccone, 22:31; 17. Bob Halk 23:40; 18. Bill Wainwright, Palms, California 23:44; 19. James Glenn, 23:46; 20. Clauss Brandorff, Copenhagen, Denmark 24:22; 21. Van Wood, STX 24:43; 22. Denis Honedrruch, Svijon, California 25:31; 23. Tim Mason, STX 25:56; 24. Mittchell Gold,  Yucca Valley, California 25:59; 25. Kim Matherne, STX 26:37; 25. Hillman Johnson, STX 27:58; 26. Ted Page, STX 28:19; 27. G. Wilber, Ontario, Canada 29:23; 28. Ricarro Cottin, Venezuela 29:47; 30. Warren Mosler, STX 30:08; 32. Scott Frick, STX 30:53; 31. Wilfredo Perez, STX 31:35; 32. Jack Branch,  STX 31:36; 33

The Finishers Female:

1. Theresa Harper, STX 21:36; 2. Elizabeth Armstrong, STX 24:23; 3. Kathie McMurthrie, STJ 24:35; 4. Michelle Gold, Yucca Valley, California 25:58; 5. Maria Senior, 27:59; 6. Gisela Baezturo, San Juan, Puerto Rico 28:20; 7. Jill Jorgensen, Kailua-Kina, Hawaii, 29:22; 8. Tamara Adelman, Glendale, Wisconsin 29:27; 9. S Ward, Shelli Ward, Ceiba, Puerto Rico; 29:38; 10. Andreina Cottin, Venezuela, 29:47; 11. Elizabeth  O'Tool,  STX 30:58; 12. Kerry Mason, United Kingdom 31:05; 13. Many Vieten, Ceiba, Puerto Rico 32:02; 14. Judi Fricks, STX 32:31; 15. Patty Hensley, STX 33:02; 16.Holly Waddell, Ceiba, Puerto Rico 34:25;

 

Jules and Harper, Local Runners Win Paradise 5K

St. Croix, Virgin Islands, May 3, 2002--George Jules defended his title in the Paradise 5K Road Race held on the Buccaneer Hotel grounds and scenic course which accents the Half-Ironman Triathlon run course.  His time was 17 minutes and 41 seconds, just 8 seconds off his time last year.  Theresa Harper ran the Boston Marathon a little over a week ago and took the first place in the race improving on her second place finish last year with a time of 21:57 for local top finish overall for St.Croix runners.  James Maxson of Shinglehouse, PA was second in 20:24 and Joe Doncheski was second in 20:34 and Neil Garnache of Chesepeake, VA was third in 20:57.  Kathy Mc Murtry of St.John was the second place female in 22:02 and Sandy Onofray of Huntingdon, PA was third in 22:19.  The three women also took top honors for the masters division of the race. 

The Finishers Males

 1.George Jules 17:41, STX; 2. James Maxsom  20:24 Shinglehouse, PA; 3. Joe Doncheski, 20:34 ; 4. Neal Garache 20:57, Chesepeake, VA; 5. John Guilds 21:02; 6. Ross Johnson 21:13; 7. Robert Near 21:26, Groton, CT; 8. George Willocks 21:30, STX; 9. Scott Carew 21:31; 10. Dan Jacks 21:56; 11; Jabari Goodwin 24:07, STX; 12. Devon Locke 24:42, STX; 13. Mark Stecher 24:42, Virginia Beach, VA; 14. George Matlesen; 15. George Van Meter 25:32, Lexington, KY; 16.Scott Senier 26:07; 17. Robert Boday 26:17, Greenwich, CT; 18. Ron Bowman 26:31, Princeton, NJ; 19. Jim Cope 27:24 Toledo, OH; 20. George Marshall 27:25;  21. Webber Gerd 27:25;  22. Shadi Peters 27:26, STX; 23. Jnuru Goodwin 27:27, STX; 24. J’Kinde Goodwin 28:16, STX; 25. Robert Byard 28:46, San Antonio, TX

 The Finishers Females

 1.Theresa Harper 21:57, STX; 2. Kathie Mc Murtrie 22:02, STJ; 3. Sandy Onofray 22:19, Huntingdon, PA; 4. Maureen Bowman 26:08, Princeton, NJ; 5. Tracy Haoey 26:37 Shinglehouse, PA; 6. Joanne Jacks 27:15, Knoxville, TN; 7. Jennifer Cope 27:21, Toledo, OH;  8.Hilga Rinneard 27:25; 9. Michelle Freiburghalse 27:25, STX; 10. Pattie Hensley 26:26, STX; 11. Eberle Kush 28:26 Ceibak, PR; 12. April Lumpkin 28:27 Ceiba, PR; 13. Jawana Goodwin 29:09, STX; 14. J’Kiwa Goodwin 29:09, STX; 15.Christina Harasym 29:47; 16. Heather Sturrock 25:55, Toronto, Ont 

Male Master 

1.John Guilds 21:02; 2. Robert Near 21:26; 3. Mark Stecher 24:42 

Female Master 

1.Theresa Harper 21:57; 2. Kathie Mc Murthrie 22:02 

Male Junior 

1.Devon Locke 24:42; 2. Shadi Peters 27:26; 3. Jnuru Goodwin 27:27 

Female Junior 

1.Jawana Goodwin 29:09; 2. J’Kiwa Goodwin 29:54 

 

Jules of St.Croix Wins Paradise 5K

St.Croix, V.I. May 3, 2001--George Jules of St.Croix won the 13th Annual Paradise 5K held at the Buccaneer Hotel.  He led a field of 60-plus runners through the scenic run course for the St.Croix Half-IronMan Triathlon with a time of 17 minutes and 33 seconds.  Terry Moylan of San Diego, California was the first place female finisher in 20:07.  Jabari Goodwin of St.Croix, was second in 18:15; Frederick Gauvreau of Quebec, Canada,  finished third in 18:28.  St.Croix's Theresa Harper was the second place female in 21:42; Sherma Aurelien of the St.Croix Educational Complex High School, was third in 21:57.

 

The Finishers--Male: 1. George Jules 32, St.Croix, 17:33; 2. Jabari Goodwin 20, St.Croix, 18:15; 3. Frederick Gauvreau 24, Quebec, Canada, 18:28; 4. Bruce Holmes 36, Milwaukee, Wisconsin, 19:42; 5. Amalie Lockhart 15, St.Croix Ed. Complex HS, 19:49; 6. Eric Hardy 28, Quebec, Canada, 20:08; 7. Reuben Gomez 14, St.Croix Ed.Complex HS, 20:28; 8. Jonatan Le Tang 19, St.Croix Ed.Complex HS, 21:01; 9. Ramon Almistica 18, St.Croix Ed.Complex, 21:06; 10. James Tuscony 47, Houston, Texas, 21:29; 11. Adam Thill 35, St.John, 21:50; 12. Gunnar Sanden 61, St.Croix, 22:02; 13. Peter Alter 42, St.John, 22:39; Junuru Goodwin 9, St.Croix, 23:36; 14.  William Trimbur 49, Kingwood, Texas; 15. Carl Walker 60, Downingtown, Pennsylvania, 23:51; 16. Jeff Miller 39, St.John,, 23:57; 17. Gary Walters 48, Salesbury Mills, New York, 24:17; 18. Thomas ? 40, St.John, 24:19;  20. J'Kinde Goodwin 12, St.Croix, 24:23; 21. Mark Driscoll 32, New York, New York, 24:31; 22. Ray Lutz 47, St.Croix, 24:37; 23. Ed Hale 36, Mantoloking, New Jersey, 25:20; 24. Anthony Negron 40, Encantada T. Alto, Puerto Rico, 25:24; 25. Chris Haigh 47, St.Thomas, 26:38; 26. Kevin Kenny 27, Spring Lake, New Jersey, 26:42; 27. Mike Grant 49, 27:06; 28. Bob Guilford 49, St.Croix, 27:15; 29. Tom Grabowski 39, Belmas, New Jersey, No Time

The Finishers--Female: 1. Terry Moylan, San Diego, California, 20:07; 2. Theresa Harper, St.Croix, 21:42; 3. Sherma Aurelien 18, St.Croix, 21:57; 4. Janet Gates 43, Smithfield, Pennsylvania, 22:50; 5. Saskia Schroten 32, St. Maarten, French, West Indies, 22:55; 6. Charlotte Morris 39, St.John, 23:27; 7. Kathleen Mc Murthrie 36, St.John, 23:36; 8. Jude Woodcock 39, St.John, 24:17; 9. Irene Hall 30, Mantoloking, New Jersey, 24:19; 10. Louise Deley 32, St.John, 24:22; 11. Susan Grabowski 36, Neptune, New Jersey, 24:23; 12. Carolyn Schpuper 41, Interlaken, New Jersey, 24:48; 13. Earthla Arthur 45, St.Croix, 24:59; 14. Susan Perkins 31, Brooklyn, New York, 25:11; 15. J'Kiwa Goodwin 18, St.Croix, 25:36; 16. Dulcie Crowter 31, St.Croix, 25:46; 17. Rose Bernard, St.Maarten, French West Indies, 18. Donna Monseau 31, Morgantown, West Virginia, 26:42; 19. Jean Sylvester 38, St.Croix, 26:45; 20. Elizabeth Regan 29, Boca Raton, Florida, 26:51; 21. Jane Rollins 36, St.John, 26:55; 22. Dori Ingalls 50, Pukalani, Maui, Hawaii, 27:06; 23. Alicia Lewitt 32, St.Croix (pushing two sons in jogger), 27:44; Debbie Aronstein, St.Croix, No Time; Pam Reid, St.Croix, No Time.

Back